Idén nagyon korán jött a nagyon meleg. Nálunk heteken át tartósan 33-38 fok közötti hőmérsékletek voltak és eső is alig esett azokban a hetekben. Ez a nagyon meleg és párás idő július közepétől szokott jönni, szokatlan hogy idén már júniusban is ennyire meleg volt.
Az ország több részén is ugyanez a helyzet, extrém hőség sújtotta a keleti partot, habár júniusi havazásra is volt példa (Montana), de mikor májusban a Grand Canyonnál voltunk, ott is havazott éppen az utazásunk másnapján.
Szóval az időjárás teljesen bolond.
Idén tavasszal már tornádóból is nagyon sok volt országszerte. 2017 óta ez volt eddig a legaktívabb tornádószezon itt.
Emlékeztetőül a tornádó pusztító tölcséres forgószél, ami átlagosan 2-3 percig létezik. Az a legpusztítóbb része, amikor földet ér. A szélsebesség a legdurvább tornádókban elérheti a 480 km/órát.
Tornádók az egész világon előfordulnak, ám az USA területén különösen gyakoriak, évente mintegy ezer tornádó jön létre.
2024. június 10-ig idén 964 tornádó volt. Májusban szinte minden nap előfordult legalább egy tornádó valahol az országban.
A Tornádó-út (Tornado Alley) elsősorban földrajzi okokból alakult ki az Egyesült Államok középső részén: a Mexikói-öbölből meleg, párás levegő indul észak felé, ahol találkozik az arizonai és új-mexikói sivatagos vidékről érkező forró, száraz levegővel, északról, Kanadából pedig hűvös, száraz levegő ütközik neki.
(Dan Craggs, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons)
A hurrikán pedig egy trópusi ciklon, mely általában több száz kilométer átmérőjű légköri képződmény (felhőörvény), melyben a légnyomás a középpontban a legalacsonyabb és belülről kifelé haladva nő. A tenger vizének el kell érnie a 26 fokot ahhoz, hogy trópusi ciklon alakuljon ki. Ez a feltétel az északi féltekén június és november között valósul meg leginkább.
A Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) szerint a 2024-es atlanti hurrikánszezon átlagon felüli lehet. Idén a hivatal 4–7 kifejezetten erős, 4-es, 5-ös kategóriába tartozó hurrikánt jósol. Ennek fő oka a rekordmeleg óceán felszín és a La Niña jelenség kialakulása.
Azt mondják, hogy a La Niña évében gyakoribbak a hurrikánok, mint az El Niño évében.
Reméljük, hogy nem így lesz, bár nem túl biztató, hogy idén ennyire hamar alakult ki az első hurrikán, a Beryl.
Az idei szezon első nevesített vihara az Alberto trópusi vihar volt, mely június 19-én alakult ki a Mexikói-öböl nyugati részén, majd másnap Mexikó északkeleti részén ért partot.
Aztán jött Beryl, mely a legkorábban kialakuló 4-es és 5-ös kategóriájú hurrikán volt június 28-án.
És volt még egy rövid életű trópusi vihar is, Chris, amely június 30-án fejlődött ki a Mexikói-öböl délnyugati részén. Már önmagában az is fura, hogy régebben a hurrikánok Afrika partjaitól indultak, mostanában nagyon gyakran itt alakulnak ki a “közelben”.
Mondjuk Beryl éppenséggel pont Afrika partjaitól indult június 25-én.
Ez volt tehát a legkorábbi 5. kategóriájú hurrikán az Atlanti-óceánon, számos rekordot megdöntve (hely, intenzitás, élettartam).
A következő helyszíneken pusztított:
- Saint Vincent and Grenadine, Grenada, Barbados, Trinidad and Tobago, Martinique, St. Lucia
- Dominikai Köztársaság, Kajmán-szigetek
- Jamaicát nagy erővel sújtotta
- Mexikó, Yucatán-félsziget (Cozumel, Tulum, Cancún)
- USA: Texas partjainál lépett az országba, melynek hatására Louisiana, Texas és Arkansas államokban rengeteg tornádó keletkezett.
Nagyon sok tekintetben rekordokat döntött, ahogy fentebb is írtam már:
A legkorábbi 4. kategóriájú hurrikán, szélsebességét mérve is a legerősebb júniusi hurrikán (megelőzve az 1957-ben pusztító Audrey hurrikánt). És a legkorábbi 5. kategóriájú hurrikán, megelőzve a 2005-ös Emily hurrikánt (július 16).
Az első feljegyzett trópusi vihar, mely mindössze 42 óra leforgása alatt 5-ös kategóriájú hurrikánná erősödött. Hat másik atlanti viharról ismert ez a gyorsaság, de Beryl az első, aki ezt szeptembernél előbb érte el. (Rendszerint szeptemberben szokott lenni a legtöbb és legerősebb hurrikán.)
Beryl 28 halálos áldozatot követelt és 6 milliárd (!) dolláros kárt okozott.
És hol van még a hurrikánszezon vége, november? Reméljük, hogy a többi nem lesz ilyen durva.
Ezt a posztot már korábban megírtam, de még csak most kerül fel a blogra, ezért kiegészíteném azzal, hogy időközben itt a következő pusztító vihar: Debby.
Debby trópusi viharként alakult ki a Mexikói-öböl délkeleti részén Kubától északra, augusztus 3-án. 2024. augusztus 4-én este Floridához közeledve hurrikánná változott és augusztus 5-én reggel 1. kategóriájú hurrikánként ért partot Floridában. Floridát és Georgia államot átszelve hatalmas áradásokat okozott, majd a délkeleti partokhoz ért. Dél- és Észak-Karolina az előrejelzések szerint hatalmas esőzésekre és áradásokra számíthat egészen péntekig. Még Charlotte-ot is eléri az esőzés állítólag. (Az ég elég baljós volt egész nap, de még nem esett.) Innen tovább állítólag egészen északra, New England-ig fog további károkat okozni. 😣
Ma (csütörtökön) meg is érkezett Debby, sok helyen áradásokat okozott, ahogy jósolták. Mi szerencsére "csak" kiadós esőt és viszonylag erős szelet kaptunk belőle. Éjjel kezdett szakadni az eső, egész nap esett. Most estére már kicsit nyugodtabbnak tűnik a helyzet.
Ezt is a globális felmelegedés számlájára írják.
Iratkozzatok fel a Youtube csatornánkra és kövessetek minket az Instagramon is!