Újév, az év első napja, amely világszerte ünnep. Itt Amerikában a New Year’s Day 1870 óta ünnep.
A Szilvesztert és az újévi ünnepségeket általában társasági összejövetelek, koncertek, tűzijátékok, partik, fogadalomtételek, visszaszámlálás és “drop events”-ek jellemzik. (Drop events: amikor egy tárgyat leengednek az év utolsó percében.) Ennek legismertebb verziója a New Yorki Times Square-en megrendezett esemény, ahol egy 5400 kg-os, 3,7 méter átmérőjű labdát engednek le 21 méter magasból. 1907 óta tartják az eseményt és 2009 óta egész évben az épület tetején látható a labda.
De nemcsak New Yorkban van ilyen ceremónia, Atlantában például Peach Drop van, vagyis egy barackot engednek le, mely utal Georgia állam becenevére: Peach State, Floridában pedig Orange Drop, egy hatalmas narancs az InterContinental Miami Szálloda oldalán.
De New Yorkban más jelentős újévi eseményeket is tartanak: 1984 óta a manhattani Isteni Szent János Székesegyház ad otthont az éves Szilveszteri Békekoncertnek (New Year’s Eve Concert for Peace), melyet Leonard Bernstein világhírű zeneszerző alapított.
Minden nagyvárosnak megvan a maga különleges hagyománya.
Az Újév napja általában a szilveszteri ünnepségek utáni pihenés ideje. A családok és barátok együtt étkeznek és persze itt is vannak szerencsét hozó ételek: sertéshús (bőséget jelképezi), a fekete szemű borsó, mivel ennek kerek volta a teljes évet és a pénzt jelképezi, de a káposzta is a jólét szimbóluma. A fekete szemű borsó olyan ételekben szerepel, mint a Hoppin’ John, vagy más néven Carolina borsó. Legendás eredetű rizses és babos étel, mely az Egyesült Államok déli részének konyhájához köthető. (Afrikai eredetű étel.)
Nagyon népszerű szokás az újévi fogadalomtétel is. Gyakori fogadalmak: fogyás, dohányzásról vagy más rossz szokásról való leszokás, több mozgás. A legtöbben azonban már az év első napjaiban sem tartják be a fogadalmaikat. (Szerintem ez teljesen azonos a nálunk ismert szokással… 😀)
Ennek eredete kb. 4000 évvel ezelőttre nyúlik vissza: a babilóniaiak minden év elején új királyt koronáztak vagy hűséget fogadtak az uralkodó királynak. Emellett pedig ígéretet tettek az isteneknek olyan dolgokra, mint pl. adósságok kifizetése vagy kölcsönvett tárgyak visszaadása. Ha megtartották az ígéretüket, akkor az istenek megáldották őket. A rómaiak is hasonlóképpen jártak el.
Julius Caesar naptára i.e. 46-ban január 1-jét jelölte meg újévnek!
Ezen a napon számos főiskolai focimeccs zajlik az országban, és ezeket gyakran felvonulások kísérik. Az egyik leghíresebb a kaliforniai Pasadenában megrendezett Rózsa parádé (The Rose Parade vagy Tournament of Roses Parade), amely egy virágkarnevál valójában. A philadelphiai Mummers Parade pedig a legrégebbi népi felvonulás (1901 óta létezik).
A jegesmedve merülés (Polar bear plunge) szintén ezen a napon történik. Amerika-szerte emberek tömegei csobbannak egyet a hideg víz ellenére. Mindezt jótékonysági célból teszik, na meg a móka kedvéért.
Hát ennyit az újévi szokásokról! Illetve van még néhány szokás, ami igazából az újévhez kapcsolódik:
Iratkozzatok fel a Youtube csatornánkra és kövessetek minket az Instagramon is!