Helene hurrikán

Az atlanti hurrikánszezon június 1-től november 30-ig tart. Ez az az időszak, amikor a legnagyobb valószínűséggel alakulnak ki trópusi viharok, hurrikánok az Atlanti-óceán északi részén. Idén már írtunk egy posztot a hurrikánokról, illetve az aktuális időjárásról. De most muszáj sajnos újra elővennem a témát.

Helene - Florida

A hurrikánszezon csúcspontja az esetek többségében szeptemberre esik. Ilyenkorra melegszik fel az óceán felszíne annyira, hogy kedvezzen a viharok kialakulásának.
A hurrikánok azonban jellemzően a tengerparti régiókat érintik inkább, Charlotte-ig ritkán érnek el. Vagy csak trópusi vihar formájában kapunk belőlük.
A Helene-re keresztelt hurrikán azonban igen szokatlan útvonalat választott. Talán Ti is hallottatok róla, még a magyar tévében is és a hírekben is esett szó róla.
Az előrejelzések alapján is tudtuk, hogy ez eddig a legkomolyabb vihar, ami minket is érinthet. Mióta itt élnünk, úgy értem.
Néhány hurrikán utóéletéből kaptunk már trópusi esőt, de időnként egy-egy sima nyári zivatar ijesztőbb volt, mint azok, amelyekkel eddig találkoztunk.

Helene - Charlotte, NC

Még augusztus végén a két Karolina (észak és dél) partvidékén kialakult egy trópusi vihar (már önmagában ez is szokatlan, hiszen Afrika partjaitól szoktak elindulni ezek a viharok). Ez meg itt csak úgy keletkezett. Akkor komoly áradásokat okozott a tengerparti régiókban.

És aztán Helene…
Helene, avagy szörnyella csütörtök este (szeptember 26-án) 4-es kategóriájú hurrikánként ért partot a floridai Big Bend régióban 225 km/h széllökésekkel (ezen a helyen legerősebb hurrikánként).
Innen pedig meglepő módon egyenesen észak felé tartott. Florida, Georgia, Virginia, Észak- és Dél-Karolina valamint Tennessee államokban okozva óriási károkat. Több mint 200 ember vesztette életét, sokan eltűntek az áradások során. Még keresik őket (sokan szerencsére már előkerültek).

Helene - Charlotte, NC

Pusztító hatással járt: több millió (négy millió) háztartás maradt áram nélkül, a szél fákat döntött ki, a hirtelen és heves esőzés pedig katasztrofális áradásokat okozott.
Észak-Karolina nyugati része konkrétan megközelíthetetlenné vált. 😣
Atlantában 48 óra leforgása alatt rekordmennyiségű 28,24 cm-nyi eső esett, ami a legtöbb a feljegyzések kezdete óta.

Helene - Charlotte, NC

Mindezt úgy, hogy pénteken hajnalban (szeptember 27.) Helene-t trópusi viharrá minősítették, habár a hatásai felértek egy hurrikán erejével.

Helene

Hozzánk is péntek hajnalban érkezett, kb. reggel 5-10 óra között volt a legrosszabb. Egyfolytában szakadt az eső (az már csütörtök óta). Én féltem az éjszakától, mert reggel 8 óráig tornádó riasztás volt érvényben. Szerencsére az éjszaka egyébként viszonylag nyugodtan telt. Hajnalban aztán beindult a szél és elég durva volt. 12 óra körül kezdett javulni a helyzet. De mi egyébként mondhatni simán megúsztuk, mert nem volt sem áramkimaradás, sem nagyobb baj. Semmi olyan, ami az állam nyugati részét sújtotta.
Történt egy csomó baleset, a városban sok utat le kellett zárni az áradások miatt, de nem volt olyan katasztrofális, mint máshol. Tornádó is volt, sőt egy közvetlen közel itt a mi városrészünkben. Én rájöttem, hogy attól félek a legjobban. Szerencsére elkerült minket.

Helene - Charlotte, NC

Minden ősszel el szoktunk menni a hegyekbe, most is tervben volt egy hosszú hétvége, de nagyon úgy néz ki, hogy ezt most ki kell hagynunk.

Több mint 400 út le van zárva, van olyan autópálya, mely jövő szeptemberig lezárva is marad.

Helene - Charlotte, NC

Asheville városa állítólag olyan súlyos károkat szenvedett el, hogy kizárólag légi úton volt megközelíthető. 🙁 Minden vízben áll, utak szakadtak le, házak váltak lakhatatlanná. Hihetetlen, hogy a hegyekben ekkora pusztítást végzett ez a vihar.
Azt gondoljuk, hogy persze kell a turisták pénze, de most nem ez az elsődleges.
Túlzás nélkül mondhatom, hogy ősszel zarándokhellyé válik ez a terület. A Blue Ridge Parkway és a Great Smoky Nemzeti Park egyaránt kötelező kirándulóhely több millió ember számára. Idén nem biztos, hogy ez megvalósulhat.

Asheville, NC
Asheville, NC (Forrás: Sean Rayford/Getty Images)

Amit pozitívumként tudnék kiemelni az az, hogy a tájékoztatás nagyon jól működik. Minden fórumon kapsz információt a vihar helyzetéről, hogy mikor/hol fog partot érni, hol várható áradás, kb. 5-10 percenként mondják a hírekben, a neten, mindenhol.
A telefonra is gyakran kapunk értesítéseket: tornádó, áradás veszély, stb.

Chimney Rock, NC
Chimney Rock, NC (Forrás: Mike Stewart/AP)

Szólnak előre, hogy fel kell készülni: legyen otthon víz, konzerv étel, van egy kis rádiónk is zseblámpával: egy kompakt kis készlet, amit javasolnak, hogy szerezzen be mindenki.
És amikor elvonul a vihar, akkor a közösségek mindig nagyon egységesek, összetartóak és segítenek egymásnak. Az újjáépítés is mindig viszonylag gyorsan megtörténik.
Florida is éppen hogy kiheverte az előző hurrikán okozta pusztítást, most kapott újra. (És akkor még nem tudtuk, hogy 2 hét múlva jön a következő…)

Boone, NC
Boone, NC (Forrás: Jonathan Drake/Reuters)

Mi azt beszéltük, hogy érezhetően másmilyen volt ez a vihar, mint az eddigiek. A legfurcsább az volt, hogy semennyire nem hűlt le a levegő, hanem inkább trópusi meleg volt. És ez most komolyan ijesztő volt. Ez volt az első ilyen “élményünk”, de azt hiszem, hogy elég is volt belőle.
Nem tudom, mi lesz, ha tényleg közelebb költözünk az óceánhoz. Nem tudom, hozzá lehet-e szokni ehhez. Mindesetre majd beszámolunk róla, bárhogy is lesz!

Helene
Forrás: NOAA

A Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal adatai alapján azon a héten (Helene hurrikán ideje alatt) az érintett délkeleti államokban (Florida, Észak- és Dél-Karolina, Virginia, Tennessee, Georgia) 40 billió gallon eső esett. (1 gallon kb. 3,8 liter). Én ezt a számot felfogni sem tudom!
Hogy legyen mihez viszonyítani: azt mondják, hogy ez a víz 60 millió (!) olimpiai úszómedence feltöltésére lenne alkalmas.
Ha az összes eső csak Észak-Karolinára hullott volna, akkor a teljes államot 1 méter magas víz lepné el. (Észak-Karolina másfélszer nagyobb mint Magyarország!)

Helene - Cane River, NC
Cane River, NC (Forrás: Josh Morgan, USA TODAY)

Példátlan összefogás indult a bajba jutottak megsegítésére: rengeteg cég és magánember segít, ahogy tud. A legnagyobb áruházlánc, a Walmart például 60 kamiont indított Asheville városába megrakodva mindennel, amire csak szükség lehet.
De tényleg mindenki megmozdult. Itt Charlotte-ban helyi sztárok koncertet szerveznek, hogy a bevétellel támogassák a Helene hurrikán áldozatait. De a Bojangle’s (gyorsétterem), a Carolina Panthers és Charlotte FC (sportcsapatok), Charlotte Hornets (kosárcsapat), Lowe’s (barkácsáruház a vásárlókkal karöltve), Truist Foundation (bank) is pénzbeli adománnyal segítenek.
Dolly Parton, híres énekesnő és a tulajdonában lévő Dollywood nevű vidámpark (Tennessee legnagyobb turisztikai attrakciója) is több millió dollárt adományoztak.
A Biltmore kastély 2 millió dollárt adott, úgy hogy a kastélyhoz tartozó Biltmore village szintén óriási károkat szenvedett el.
És legutóbb úgy hallottam, hogy Taylor Swift is beszállt 5 millió dollárral. Bocsánat mindenkitől, aki kedveli, én ki nem állhatom őt és örülök, hogy most végre tett valami jót is ezzel! 😀

Szóval amint látjátok szerencsére van segítség, valójában azonban azt mondják, hogy még így is évekig fog tartani, mire minden a régi lesz.

És azóta már a Milton nevű újabb szörnyeteg is továbbállt, amelyik Floridát (és Mexikó északkeleti csücskét) tarolta le. Ez is a Mexikói-öbölben keletkezett és irtó gyorsan vált 5-ös erősségűvé a víz felett. 5 millió embert kellett evakuálni Floridában.

Nem tudom, milyen ébresztőre lenne még szüksége az emberiségnek, de ismét úgy látszik, hogy semmiből sem tanulunk… 😣

Na drukkoljatok, hogy idén már ne legyen több ilyen vihar. (Leginkább semmilyen se legyen!)

Helene - Charlotte, NC

Iratkozzatok fel a Youtube csatornánkra és kövessetek minket az Instagramon is!

előző következő