Nemzeti Hispán Örökség Hónapja

Sy @ 2024-10-12 | 3 perc |

A Nemzeti Hispán Örökség Hónapját (National Hispanic Heritage Month) minden évben szeptember 15. és október 15. között tartják meg az Egyesült Államokban, hogy elismerjék a spanyol amerikaiak hozzájárulását és befolyását a nemzet eredményeihez, kultúrájához és történelméhez.

Eredetileg egy hétig tartott és Lyndon Johnson elnök által 1968-ban törvénybe iktatott jogszabály hozta létre.
1988-ban az emlékhét egy hónapra bővült. (Ronald Reagan elnök iktatta törvénybe.)
Azért választották szeptember 15-ét a kezdő időpontnak, mert 1810. szeptember 16-án Dolores városában elhangzott a Grito de Dolores (Doloresi kiáltás), melyben Ignacio Allende arra buzdította a népet, hogy harcoljanak Mexikó függetlenségéért Spanyolország ellen. Ezzel a kiáltással vette kezdetét a mexikói függetlenségi háború, és 1821-ben Mexikó, Guatemala, El Salvador, Costa Rica, Honduras és Nicaragua függetlenségét eredményezte.
A doloresi kiáltás Mexikó történelmének egyik legfontosabb eseménye. Ma is szokás, hogy előző este, szeptember 15-én este 11 órakor az ország politikusai beszédet tartanak az ünneplő tömeg előtt. Ezért 15-e az ünnepi hónap kezdő napja.

Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras és Nicaragua szeptember 15-én ünnepli függetlenségének évfordulóját, míg Mexikóban szeptember 16-a a nemzeti ünnep, Chile-ben pedig szeptember 18.

A Kolumbusz-nap (Columbus Day), amely október 12-én van, szintén ebbe a 30 napos időszakba esik.
A Kolumbusz-nap szövetségi ünnep az USA-ban és állami ünnep a tagállamok többségében. Kolumbusz Kristóf 1492. október 12-ei első amerikai partraszállásáról emlékezik meg az ünnep október második hétfőjén. Nem minden állam ismeri el.

Az ünnep 1937 óta hivatalos szövetségi pihenőnap, ami azt jelenti, hogy ezen a napon a nem létfontosságú szövetségi hivatalok zárva tartanak (azokban az államokban, ahol állami ünnep). A magáncégek egyedi döntés alapján tartanak nyitva vagy zárva.

A Kolumbusz-nap megítélése manapság nem egyértelmű, mert sokan úgy tartják, hogy Kolumbusz partraszállásának következményeképpen a bennszülött lakosság rengeteg szenvedésen ment keresztül, így jobb lenne, ha nem is ünnepelnék ezt a napot.

Visszatérve a Nemzeti Hispán Örökség Hónapjához: ilyenkor országszerte rengeteg rendezvényt tartanak. Az idei év mottója: “A változás úttörői: a jövő közös alakítása”

A tévében minden nap mesélnek valami rövid kis sztorit, mi most három dolgot csíptünk el ezek közül:

A pálmalevelekből készült panamakalap eredetileg nem Panamából, hanem Ecuadorból származik. A nevét onnan kapta, hogy Theodore Roosevelt elnök ezt a fajta kalapot viselte, amikor meglátogatta a Panama-csatorna építkezését 1904-ben.

A panamakalap kézzel szőtt kalap. A szövés lényege, hogy a szálakat kettesével egymással derékszögben keresztezik és a tartósság érdekében összefűzik, a széleket pedig szépen eldolgozzák.
Érdekesség, hogy ha az alapanyagot nem Ecuadorban szőtték, akkor az nem tekinthető igazi panamakalapnak! Napjainkban két ecuadori város (Montecristi és Cuenca) a termelés fő központjai. A valódi kalapot barna színnel hitelesítik és “Made in Ecuador” hivatalos pecsét szerepel rajta.
Panamakalapot viselt például Winston Churchill, Al Capone vagy Ernest Hemingway is.
Az UNESCO 2012-ben a panamakalap alapanyagának szövési eljárását felvette az Emberiség Szellemi Kulturális Örökség listájára (mint Ecuador bejegyzett öröksége).

A poncsó egy bő felsőruházat, mely a test melegen tartása érdekében készült. Az Andokban, Patagóniában és Mexikó völgyeiben élő indián népek a hispán kor előtti idők óta használták.
A poncsó sok dél-amerikai és mexikói kultúra egyik tipikus ruhája volt. Eredete Mexikó, Ecuador vagy Peru lehet, de valójában nem tudni, hol készültek az első poncsók. Ma gyakran Amerikával társítják a poncsót.

Végül pedig Charlotte első latin pékségét ismertük meg, mely már több mint 20 éve működik a Queen City-ben. Egy kolumbiai születésű bevándorló, Manolo Betancur alapította, számos díjat nyer folyamatosan. Nemcsak vállalkozó, hanem társadalmi aktivista is, aki nagyon sokat tesz a közösségért.

Jópofa, hogy minden nap mesélnek valamit vagy bemutatnak valakit a latin kultúrából. Sok érdekességet lehet így megtudni.

Tetszik ez nekem!


Iratkozzatok fel a Youtube csatornánkra és kövessetek minket az Instagramon is!

előző következő