Pizza napja (National Pizza Day)
A pizza az egyik legnépszerűbb étel az egész világon, nem csoda, hogy Amerikában is.
A pizza a hamburger után a 2. legnépszerűbb gyorskaja Amerikában. Állítólag másodpercenként 350 szelet pizzát esznek meg az Egyesült Államokban. De meglepő módon, nem itt a legmagasabb az egy főre jutó pizza fogyasztás, hanem Norvégiában. Erre magamtól biztosan nem gondoltam volna. (2024-es adatok szerint! És Olaszország csak a 4. helyen szerepel ebben a listában.)
Amerikában a legnépszerűbb pizza a pepperonis pizza.
A mi best-of pizzánk is pepperonis, amit a kaliforniai Santa Barbara szomszédságában található Goleta városában vettünk. A legfinomabb pizza, amit valaha ettünk!
Évente több mint 3 milliárd pizzát adnak el az USA-ban, ehhez még hozzájön egy újabb milliárd a fagyasztott verzióból.
A pizza a 20. század elején érkezett az Egyesült Államokba az olasz bevándorlók hullámaival együtt, akik elsősorban az északkeleti nagyobb városokban, például New Yorkban, Philadelphiában, Bostonban és Baltimore-ban telepedtek le.
Az Egyesült Államok első pizzériája New Yorkban nyílt meg (Lombardi’s) 1905-ben.
Egy csomó helyi speciális verzió alakult ki az idők során (New York-style pizza vagy a chicago deep-dish pizza, hogy csak kettőt említsünk).
A leghíresebb pizzázók: Domino’s Pizza, Marco’s Pizza, Little Caesars vagy az otthonról is ismert Pizza Hut, de a legviccesebb nevű szerintem a Cicis Pizza! 😄
Szerintem nincs ember, aki ne enne szívesen egy finom pizzát! Nem igaz? 😀
Lazacos bagel napja (National Bagel and Lox Day)
A bagelt biztosan sokan ismeritek. Ez egy zsemle, mely a lengyelországi zsidó közösségekből származik a 17. századból. Sok évvel később a zsidók által jutott el Amerikába (elsőként New York Citybe), ahol irtó népszerű. Gyűrű alakúra formálják, rövid ideig vízben főzik, majd kisütik. Sűrű, rágós, tésztaszerű belső, ropogós külső lesz az eredmény.
A lox pedig a lazacra utal, mely a jiddis laks szóból származik. Sózott, füstölt lazaccal és krémsajttal együtt szendvicsként tálalják. Az 1800-as évek közepén jelent meg és lett híres a szendvics.
Rendkívül sokféle ízben lehet kapni a bagelt, napjainkban a bagel piac évente több milliárd (!) dollárt termel az Egyesült Államok számára.
Vágd el a zsinórt nap (National Cut the Cord Day)
A nap célja, hogy arra ösztönözze az embereket, hogy térjenek át a kábeltévéről a streaming-adásokra.
A 2000-es évek közepére az internet a televíziós műsorok elérésének csatornája lett. A YouTube például 2005 elején indult, 2006 és 2009 között pedig további streaming szolgáltatók indultak el. A Netflix például, mely kezdetben DVD kölcsönző és értékesítő cég volt, 2007-ben indította el a streaming szolgáltatást.
2008 és a 2010-es évek között a streaming média elérése az okostelefonokra és táblagépekre is kiterjedt az alkalmazásboltokból letölthető mobil alkalmazásokon keresztül.
A Netflix 2018-ra elérte a 117 millió előfizetőt, így a világ legnagyobb streaming szolgátatója lett.
A streamelés lehetővé teszi a nézők számára, hogy kedvenc műsoraikat és filmjeiket a kábeles korlátok nélkül élvezhessék, így a szórakozás még élvezetesebbé válik, és az egyéni preferenciákhoz igazodik.
Super Bowl vasárnap (Super Bowl Sunday)
Ez egy mozgó ünnep, ami minden február második vasárnapjára esik. A Super Bowl az amerikai futball-bajnokság (NFL) döntője. Az USA-ban kisebb fajta nemzeti ünnepnek számít, milliók nézik (azok is, akik amúgy nem szeretik a focit). Az amerikiafutball egyre nagyobb népszerűségnek örvend a világ többi táján is, habár Európában az időeltolódás miatt hajnalra esik a mérkőzés közvetítése. Amerikában pedig a vasárnap esti főműsoridőben megy…
Az első Super Bowlt 1967-ben rendezték, habár akkor még nem volt akkora nagy szám, mint mostanában.
A Super Bowl a félidős show-járól, valamint a drága és nagyon áhított hirdetési felületeiről vált ismertté. Egy 30 másodperces reklám dollármilliókba kerül.
Ma már igazi kulturális jelenség, az emberek összegyűlnek otthon, sportbárokban és együtt nézik a meccset. Nagyon kelendő a sör, a chips, a fűszeres csirkeszárnyak ezidőtájt.
Állítólag az amerikaiak több ételt vásárolnak a Super Bowl hetén, mint az év bármely más hetében (beleértve a Hálaadást és a Karácsonyt is)!
Az első itteni évünkben - mikor még kb. semmiről fogalmunk se volt 😂 - éppen Kaliforniában voltunk az év elején és emlékezetes volt, mert az étterem, ahova készültünk menni, zárva volt, hogy a dolgozók is hazamehessenek meccset nézni (ez volt kiírva az étterem ajtajára).
Szerencsére volt mellette egy másik étterem (TGI Friday’s), így oda mentünk be. Kérdezték, hogy akarjuk-e nézni a meccset (szerintetek?? 😄)? Nem akartuk, így hátrébb ültettek minket, de persze onnan is mindent lehetett látni és hallani. Ami nagyon megmaradt az az, hogy tök kulturáltan drukkoltak az emberek és a végén az “ellenfelek” is kedvesen gratuláltak egymásnak és örültek. (A döntő egyik csapata kaliforniai érdekeltségű volt, szóval pont jó helyen voltunk, hogy ezt is láthattuk.)
Lényeg a lényeg, ez itt óriási ünnep. Már tényleg hetek óta tele a bolt sörökkel, Super Bowl-os lufikkal és minden földi jóval.
A csokoládé napja (Chocolate Day)
Ahogy már az előző napok során említettük, ez is a Valentin-napot megelőző ünneplés része. A csokoládé napját valamilyen formában egész évben ünneplik, nem kell, hogy “napja legyen”, a legtöbb ember anélkül is szereti a csokit az év bármely (akár minden) napján.
Ezen a napon természetesen csokival ajándékozzák meg egymást az emberek, mely megingathatatlan népszerűségnek örvend.
A csokoládé egy kakaóbabból készített édesség. Amerikában az aztékok már jóval az európai hódítók előtt is ittak csokoládét. 1519-ben, amikor a spanyolok a mai Mexikó területére érkeztek, Montezuma xocolātllal kínálta Cortést.
A kakaómagot olyan értékesnek tartották, hogy még fizetőeszközként is használták. Abban az időben a csokoládéban kevés ízesítő volt, így keserű italként fogyasztották.
A csokoládé valójában egészen a 16. századig cukormentes volt, amikor az európaiak elkezdték hozzáadni a cukrot.
Sok népszerű csokigyártó cég a 19. század végén és a 20. század elején kezdte meg működését. A Cadbury-t Angliában alapították, ma is az egyik vezető csokimárka.
Amerikában a Hershey-t 1894-ben alapították, ma a világ egyik legnagyobb csokoládégyártója. De érdemes még megemlíteni (akkor is, ha nem amerikai) a Nestlé és a Lindt neveket is.
Ti milyen csokit szerettek?
Mint Gombóc Artúr? A kerek csokoládét, a szögletes csokoládét, a hosszú csokoládét, a rövid csokoládét, a gömbölyű csokoládét, a lapos csokoládét és minden olyan csokoládét, amit csak készítenek a világon. 🙂
Lényeg a lényeg! Egy kis csoki senkinek sem árthat!
Iratkozzatok fel a Youtube csatornánkra és kövessetek minket az Instagramon is!