Ősz New Yorkban

Az elmúlt hetekben jártunk Wilmingtonban, az óceánnál és tettünk egy New York - Washington D.C. kis minivakációt is.
A blogra most fordított sorrendben fog felkerülni a két utazás.

Szóval az úgy kezdődött, hogy kitaláltam, hogy én mindenképpen látni szeretném ősszel a Central Parkot. Ha még emlékeztek, tavaly már egyszer nekifutottunk ennek és akkor október elején utaztunk New Yorkba. Ez azonban akkor korainak bizonyult, mert közel 30 fok volt és még minden totál zöld volt.

Gondoltuk, idén ismét megpróbáljuk. Mindenhol, ahol csak lehetett, figyeltem az őszi színekről szóló friss jelentéseket. A meteorológusok állítólag november 5-re mondták a legpompásabb színeket.
Jó is lett volna a Halloweennel egybekötni az utazást, viszont az elnökválasztás miatt mi nem szerettünk volna pont akkor úton lenni.
Szerencsére idén nem hallottunk semmilyen zavargásról (ha más eredmény született volna, lehet lettek volna).

Amikor már nem nagyon lehetett húzni a dolgot, akkor lefoglaltuk a repülőjegyet. Így lett november 7-e az indulás időpontja.
Az utat tehát úgy foglaltuk le, hogy New Yorkba repülővel, onnan vonattal terveztünk elutazni Washington D.C.-be és aztán majd haza ismét repülővel.

CLT - Charlotte, NC

Odautazáshoz a Delta légitársaságot választottuk. (A jegy ára: 386,94 USD kettőnknek.)

Szokás szerint korai gépet választottunk, hogy ne sokat mulasszunk el a napból. A Deltának volt korai gépe, 7-kor indult és ezúttal a LaGuardia reptérre érkeztünk meg.
4:45-re kértünk Uber-t, pontosan meg is érkezett. Itt nem szokták megkérdezni, hogy hova utazol, de a bácsi most megkérdezte, hova megyünk és azt is, hogy megvannak-e az irataink. Ha kell most még vissza lehet szaladni érte.
De minden nálunk volt, szóval mehetünk!

CLT - Charlotte, NC

5-re a reptéren is voltunk, elég gyorsan átjutottunk a biztonsági ellenőrzésen.
Most, hogy már megvan a zöldkártyánk, Csibi szeretné, ha elintéznénk a PreCheck-et, amivel még gyorsabban lehet átjutni az ellenőrzésen.
TSA PreCheck: állampolgárok és állandó lakosok regisztrálhatják magukat ellenőrzött utasként. Meghatározott cégek végzik el, személyesen kell megjelenni. Az eljárásnak van egy díja, ami kb. 80 USD (cégenként picit olcsóbb/drágább). Ez a státusz 5 évig érvényes.
Aki gyakran utazik repülővel annak jól jöhet, mert a biztonsági ellenőrzésnél máshol mehet át, ami országos szinten 90%-ban 5 percen belül megvan. Továbbá nem kell levenni a cipőt, kivenni a laptopot, levenni a kardigánt és/vagy a kabátot.

CLT - Charlotte, NC

Már most is szerettünk volna ilyet, de még nem volt rá időnk. Talán a közeljövőben megpróbáljuk ezt is elintézni.
Mindig szoktuk mondani, hogy a repülőtér elképesztő ütemben növekszik. Nem olyan régen adtak át egy elkészült részt, gyakorlatilag egy új terminált. A Delta gépek (és egyéb légitársaságok) fognak innen indulni. Mi még itt nem jártunk, nagyon szép és új az egész. Dekorelemként a padlón látható a Wright fivérek által végrehajtott első repülések távolsága, nagyon jópofán van megcsinálva. (Még 2020-ban írtunk erről részletesebben.)
Amúgy meg durva, hogy a repülés maga is mennyit fejlődött 1903 óta.

CLT - Charlotte, NC

A hosszú folyosón az 1., a 2. és a 3. repülés hosszát mutatják be. A plaketteken pedig a testvérpár, valamint az 1901-es és 1902-es vitorlázórepülő látható (ami még nem volt motorizált).

CLT - Charlotte, NC

De visszatérve a jelenbe: a terminál kb. legvégéig kellett elmennünk. Pont a kapunkkal szemben van egy Dunkin, ahol vettünk egy fánkot, meg egy hideg kávét (ha meleg kávét kérünk az mindig annyira forró, hogy nem tudjuk meginni, mire menni kell).

CLT - Charlotte, NC

Tök jópofa, hogy mostanában kiírják a standby utasok kedvéért, hogy mennyi hely van még szabadon. (Mostanában nagyon sok standby utas szokott lenni mindenhol.)

CLT - Charlotte, NC

A standby jegy lényege, hogy veszel egy beszállókártyát, de csak akkor szállhatsz fel egy gépre, ha marad hely a kiszemelt járaton.
Meg azt is mutatja a kijelző, hogy honnan indul még ugyanabba a városba gép.

CLT - Charlotte, NC

Az utóbbi időben azt is megfigyeltük, hogy az első osztály és a priority utasok teszik ki a többséget. Már szinte a repülő fele velük van teli. (Pedig nem olcsók a belföldi repülőjegyek egyáltalán.)
Ezúttal egy nagyon kicsi "tubussal" repültünk, a 2x2 üléses verzióval. A legtöbb utastól el is vették a bőröndöket, mert hogy nem is fér el fent a tárolókban.
A miénkre azt mondta a bácsi a kapunál, hogy szerinte ez oké lesz, azt nem veszi el. Amikor azonban a gépbe léptünk, ott azt mondták, hogy szerintük ezzel gond lesz. Csak Csibiével, mert az övé szélesebb. De végül szerencsére befért, szóval nem lett semmi gond.

2 órás repülési idő volt kiírva, de másfél óra múlva meg is érkeztünk. Bal oldalon és az ablaknál ültem - szokás szerint - és innen most nagyon jó volt a kilátás, mert egész Manhattant szuperül lehetett látni. Fantasztikus képeket tudtunk lőni.

New York City Skyline - New York, NY

Erről a reptérről egyszer már indultunk haza, de még nem érkeztünk ide. Kevésbé látványos mint a JFK, de itt is találtunk néhány jópofa dolgot.

LGA - New York, NY

Ráadásul innen sokkal gyorsabban és egyszerűbben lehet bejutni a városba. Közelebb is van Manhattan belvárosához. Európából szerintünk a legtöbb járat a JFK-ra érkezik, de aki választhat, szerintünk a LaGuardia-t válassza, mert lényegesen olcsóbb és egyszerűbb is a városba való bejutás.
A közlekedésről (OMNY) Csibi ír külön egy posztot, én most csak a lényegre szorítkozom.
A reptérről egy ingyenes buszjárattal (LaGuardia Link Q70) el lehet jutni a metróhoz (E, F, M, R, 7 metróvonalakhoz). A busz 8-10 percenként jár és kb. 15 perc, mire eljut a metróállomáshoz.

LGA - New York, NY

Metro Card-ot mindenhol lehet kapni (habár azt hallottuk, hogy rövid idő múlva teljesen kivezetik majd), de mi most végig az OMNY-t használtuk. Egyszerűbb. Csak oda kell érinteni a leolvasóhoz és már mehetsz is. Most már a bőröndök közlekedésére is kifejlesztettünk egy új trükköt, hogy ne szoruljunk be, mint legutóbb… 🙂 Egyszerűen átmegyek és Csibi átlöki a bőröndöket, aztán jön ő is. 😂

Subway - New York, NY

És itt most rögtön megspóroltuk azt a 8 dolláros jegyet is (JFK-ról való kijutás). A busz ugye ingyenes, a metró pedig egy normál jegy, ami jelenleg 2,90 USD. Viszont valamiért nekem csak 1,00 USD-t számolt fel a rendszer, Csibinek meg semmit sem. Amúgy nagyon helyes, mert a Metro Card-dal korábban többször is pórul jártunk; most végre törlesztenek.

Korábban kétszer a 36. utcában volt a szállásunk: SpringHill Suites New York Manhattan / Times Square South.
Ezúttal azonban a 39. utcában található Hyatt Place New York City / Times Square nevű szállodába foglaltunk. Nagyon sok szállást megnéztünk, a város több pontján. Néztünk a Central Parkhoz közelebbit is, de a vasútállomás közelsége is szempont volt például. Illetve még ár-érték arányban mi ismét arra szavaztunk, hogy legyen benne reggeli, mert bár itt tényleg minden sarkon tudsz reggelit találni, mi szeretünk úgy elindulni, hogy már ettünk és aztán ráérünk egy késői ebédet / korai vacsorát enni, mert az úgy ki is tart.
A legtöbb szálloda nagyon drága New Yorkban és nagyon sok úgy drága, hogy még reggeli sincs az árban.
Szóval mi most így döntöttünk. (Ennek az ára: 640,28 USD két éjszakára, mindenféle adókkal és járulékokkal. Ezúttal a szálloda oldalán foglaltuk le a szállást, mert picit olcsóbb volt, mint a szálláskeresőkön.)

Ezen az sem segített, hogy a rövidtávú kiadó ingatlanokat beszabályozták a városban. 2022. januárjában hoztak egy rendeletet, ami 2023. szeptemberében lépett érvénybe. Nagyvonalakban annyi, hogy minden rövidtávú, 30 napnál kevesebb napra kiadott ingatlant regisztrálni kell (azonban nem engedélyezett mindenhol, úgyhogy nem annyira egyszerű). A szabályozás része az is, hogy a tulajdonosnak ugyanabban az ingatlanban kell tartózkodnia. Emiatt nagyon sok Airbnb megszűnt a városban.
Nekünk turistáknak ez nem olyan jó hír; remélhetőleg a lakosokra pozitív hatással lesz.
Az Airbnb féle probléma, pl. Budapesten is tapasztalható.

A szállodához a 10. megállónál szálltunk le a metróról, ami pont szemben van a The New York Times épületével.
Az épület előtt éppen valami tüntetés zajlott.

Manhattan - New York, NY

A szállodát hamar megtaláltuk és a korai érkezésre való tekintettel sejtettük, hogy a szobát még nem fogjuk tudni átvenni, ezért csak leadtuk a bőröndöt megőrzésre. Mondták, hogy majd küldenek egy SMS-t, ha kész a szoba és átvehetjük.

Kicsit átöltöztünk/levetkőztünk, mert annak ellenére, hogy november 7-e volt, elég meleg volt az idő. 20-25 fok közötti volt a hőmérséklet. Nagyon szép napos, kellemes idő.

Manhattan - New York, NY

Irány a Central Park.

Csibi mondta, hogy metróval megyünk, mert úgyis annyit fogunk még sétálni, hogy egy kicsit kíméljük magunkat.
Én őszintén megmondom, hogy nem rajongok az itteni metróért. Ha lehet igyekszem elkerülni. De igaza volt Csibinek, oké menjünk metróval.

Továbbra is úgy van, hogy 34 USD után már ingyen lehet használni a közlekedést, addig vonja le mindig az árat. Erről részletesebben Csibi ír majd egy külön posztban.

Nekem a metró kicsit kaotikus, de Csibi nagyon ügyesen igazodik el abban, hogy mikor merre kell menni, mire kell felszállni. Nagyon örültünk, mert pont bent állt egy metró a peronon ("A" jelzésű).
Felszálltunk, és bemondták, hogy késés van, meg bizonyos metrók nem is járnak (nyilván pont az, ami nekünk kellett volna), mert valami okoska bement a sínek közé és akció lett…
Még egy darabig vártunk (bár nem tudom mire), de aztán már kiírták, hogy out of service és be is mondták, hogy ez most egy jó darabig nem fog elindulni.
Akkor felszálltunk egy másikra ("E"), ami ugyan nem vitt el a célállomásig (Columbus Circle lett volna), de egy pár megállót azért tudtunk menni és valahol félúton szálltunk le.

A szállodában csak fél 10-ig van reggeli, így nem tudtunk megreggelizni, tehát útba ejtettünk egy random reggeliző helyet (Premier Deli Café).
Ha betértek egy étterembe, akkor érdemes elkérni a blokkot, mert már nem ez az első hely, ahol kóddal lehet használni a mosdót.

Premier Deli Café - New York, NY

Ettünk egy szendvicset közösen, aztán haladtunk tovább a Central Park irányába.

Premier Deli Café - New York, NY

Már majdnem oda is értünk, amikor a piros lámpánál elkapott minket egy ilyen “hintós” pasi, hogy rábeszéljen minket a hintókázásra. De éppen előtte szörnyülködtünk azon, hogy 9 USD/perc volt kiírva a hintójára. Én nem tudom, kinek éri ez meg, de mi biztosan nem akartunk hintókázni. A csávó nagyon próbált minket győzködni, nem is jutottunk át a zöld lámpán, mert mi meg nem vagyunk bunkók, hogy faképnél hagyjuk, habár most úgy gondolom, hogy jobb lett volna…

Central Park - New York, NY

Szerencsére aztán jöttek mások, lehet meggyőzhetőbbek is voltak, de mi kihagytuk ezt az élményt. Ajánlgatott mindenféle kedvezményes verziókat is, de attól sem hatódtunk meg.

További képek


Map - La Guarida Airport - New York, NY

Iratkozzatok fel a Youtube csatornánkra és kövessetek minket az Instagramon is!

előző következő